Wszystko co dotyczy Stwardnienia Rozsianego SM
Blog > Komentarze do wpisu
Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego

Objawy

- Głębokie, gwałtownie postępujące obniżenie ostrości wzroku, nawet do braku poczucia światła,
- upośledzenie widzenia barw - od całkowitego niewidzenia barw do gorszego ich postrzegania (barwy wyblakłe),
- obniżenie percepcji światła,
- zmiany w polu widzenia (mroczek centralny),
- obniżenie reakcji źrenicy na światło,
- ból przy ucisku gałki,
- bóle przy poruszaniu gałką (zapalenie nerwu wzrokowego w odcinku pozagałkowym).

Badania dodatkowe

Podstawowe

Badanie ostrości wzroku, badanie dna oka.

Specjalistyczne

Badanie widzenie barw, pole widzenia, badanie reakcji źrenic na światło, badanie w lampie szczelinowej,badanie neurologiczne, przy podejrzeniu stwardnienia rozsianego badanie rezonansu magnetycznego.

Opis choroby

Definicja choroby

Zapalenie nerwu wzrokowego występuje w dwóch postaciach: zapalenie wewnątrzgałkowe i pozagałkowe.
- Zapalenie wewnątrzgałkowe nerwu wzrokowego ma charakter ostry i może być spowodowane bezpośrednio przez czynniki zakaźne ogólne lub miejscowe. Zdarza się częściej u dzieci w przebiegu chorób zakaźnych, zwłaszcza wirusowych (odra, świnka, ospa wietrzna, mononukleoza zakaźna). Częstym czynnikiem są stany zapalne migdałków, zatok przynosowych, zapalne ogniska okołozębowe.
- Zapalenie pozagałkowe jest to ostre zapalenie nerwu wzrokowego o nieznanej etiologii. Histologicznie uszkodzenie nerwu wzrokowego polega na jego demielinizacji (utrata osłonki mielinowej).

Występowanie

Zapalenie nerwu wzrokowego występuje przede wszystkim jako zapalenie pozagałkowe. Rzadko ma ono charakter izolowany-jest często wczesnym, pierwszym objawem stwardnienia rozsianego. U ponad 60% osób po przebytym zapaleniu pozagałkowym nerwu wzrokowego w ciągu 10 lat rozwija się stwardnienie rozsiane. U 20% pacjentów występują nawroty zapalenia nerwu wzrokowego. Zapalenie wewnątrezgałkowe występuje rzadziej, częściej u dzieci.

Co sprzyja zachorowaniu - czynniki ryzyka

Choroby współistniejące lub sprzyjające wystąpieniu tej choroby

Zapalenie wewnątrzgałkowe nerwu wzrokowego: ostre choroby zakaźne u dzieci, zapalenie migdałków, zatok, zapalne ogniska okołozębowe.
Zapalenie pozagałkowe nerwu wzrokowego: stwardnienie rozsiane.

Powikłania choroby

W wyniku zapalenia może dojść do całkowitego lub częściowego zaniku nerwu wzrokowego, czego objawem jest obniżenie ostrości wzroku różnego stoponia, pogorszenie widzenia barw i oceny jasności światła.

Rokowanie

Ostrość wzroku zwykle poprawia się, chociaż często nie osiąga stanu sprzed choroby. Nawrotowe zapalenia mogą prowadzić do trwałego pogorszenia widzenia oraz zaniku nerwu wzrokowego.

Leczenie

Postępowanie ogólne

Bardzo ważne jest ustalenie przyczyn tej choroby. Leczenie zapalenia wewnątrzgałkowego nerwu wzrokowego powinno być przyczynowe (leczenie ognisk zapalnych). Leczenie objawowe polega na stosowaniu leków sterydowych, najczęściej w iniekcjach okołogałkowych. Leczenie zapalenia pozagałkowego podejmuje się przy znacznym spadku ostrości wzroku, a także przy mniejszym nasileniu zapalenia nerwu wzrokowego, ale w przypadkach z procesem demielinizacyjnym (potwierdzonym za pomocą rezonansu magnetycznego) zaleca się podawanie dużych dawek sterydów (Solu-Medrol).

Źródło: diagnoza.com

poniedziałek, 07 stycznia 2008, aniaifranio

Polecane wpisy

  • Skale niepełnosprawności

    W stwardnieniu rozsianym (SR) pierwsze skale opublikował John F. Kurtzke. Pierwsza była Skala Niepełnosprawności ( Neurologic Impairment in Multiple Sclerosis z

  • jeszcze o oczach

    Co to jest optic neuritis ? Optic neuritis jest terminem medycznym na określenie zapalenia nerwu wzrokowego. Nerw wzrokowy jest nerwem widzenia - drogą, która p

  • Dla nowozdiagnozowanych (2)

    SM i ty W chwili diagnozy każdy czuje, że załamuje się jego dotychczasowe życie, znikają plany zawodowe i rodzinne, a przyszłość staje się niepewna. Rodzi się l

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: PawelTylutki.lu2.@gmail.com, *.internetdsl.tpnet.pl
2008/04/24 21:15:18
Cierpie od 8 lat na nawracajace sie zapalenie nerwu wzrokowego.Miałem robione różnego rodzaju badania neurologiczne miedzy innymi pod wzgledem stwardnienia rozsianego.Żadne nic nie wykazały.Gdzie moge szukać miejsa w którym zostanie odnaleziona przyczyna bo raczej ona musi istniec!
-
aniaifranio
2008/05/22 20:53:06
Ciężka sprawa, nie jestem lekarzem, więc nie bede sie wymadrzać ze cos wiem, ale kiedys slyszalam o przypadku, że to stan zapalny zatok "siały" na oczy powodując właśnie pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego- badaniem jakie sie wykonuje to przeswietlenie zatok. Moze to też jest przyczyna u ćiebie?? A swoja droga, jesli dobrze sie czujesz a lekarze wykluczaja SM to juz jest dobra wiadomosc. Zycze zdrowka, pozdrawiam Ania
-
Gość: Magdalena, 217.17.40.*
2008/08/16 15:13:35
Witam. Przeszłam pozagałkowe zaplenie nerwu wzrokowego w lewym oku. Tydzień hospitalizacji (sterydy), RTG zatok (nosowe zaćmione), KT głowy - bez zmian. Wcześniej przez kilka lat miałam całkowicie niedrożną lewą dziurkę w nosie. To nie był katar. Kilka tygodni po powrocie do domu udało mi się wysmarkać (przepraszam) z nosa coś jakby ślimaka. I od tej pory mogę oddychać przez nos normalnie. To paskudztwo obwiniam moją chorobą. Ale... kolory i ostrość widzenia odzyskałam po 8 miesiącach!!! Równie nagle jak utraciłam. Bez poraw. Nagle. Jednak mam jeszcze jeden problem. Nie mogę zerkać z lewo, bo natychmiast zaczyna mnie boleć głowa. Czy może mieć to jakiś związek z SM? Dodam, że mam też inne objawy SM, ale są ona (jak myślę) wynikiem dyskopatii i zwyrodnienia kręgosłupa.
-
Gość: Piotrek, *.range86-136.btcentralplus.com
2008/08/17 04:02:49
Witam. Od ponad roku choruje na SM. W zwiazku z ta choroba cierpie tez na pozagalkowe zapalenie nerwu wzrokowego.oslabienie wzroku pojawilo sie nagle a mroczek centralny w lewym oku bardzo szybko sie nasilal. Teraz od jakiegos roku wszystko stoi w miejscu. Nie jest ani gorzej ani lepiej. Czy ktos jest w stanie mi odpowiedziec czy mam szanse jeszcze na poprawienie ostrosci widzenia? Pozdrawiam!
-
Gość: Monika, *.internetdsl.tpnet.pl
2008/09/27 10:20:23
Obecnie mam zapalenie nerwu wzrokowego.Mam ból przy patrzeniu w góre,w lewo i prawo.Od tego też zaczelo sie Sm i teraz po 16 latach powtórzylo się.
-
Gość: Magda, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/01/23 20:53:04
Moja bratowa od prawie roku choruje na pozagałkówkowe zapalenie nerwu wzrokowego.Miała robione przeróżne badania,brała ogromną ilość sterydów i innych leków i nie ma żadnej poprawy,może ktoś z zna recepte jak i czym to leczyć?
-
Gość: Marcin, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/03/26 16:09:29
Mam takie pytanie: Czy chorobie tej towarzyszy ograniczenie pola widzenia (bo w treści nic na ten temat nie ma)
-
Gość: bolo, *.54.173.186.tvksmp.pl
2009/08/11 15:57:18
do Marcina.Jest napisane o ograniczeniu pola widzenia.Określenie ,,mroczek centralny'' oznacza,że w środku pola widzenia jest ,,niewidzące kólko'',widzisz tylko ,,bokami'' oczu.Miałam w rodzinie przypadek,że pacjent zaczął nagle tracić wzrok.Też leczono go sterydami w klinice.Ale sterydy jeszcze pogorszyły sprawę.Sama rodzina doszła do tego ,co jest pacjentowi.Rzucili wszystkie chemiczne leki od lekarzy,gdy pacjent zauważył,że troszkę lepiej widzi po pływaniu.I tej informacji się chwycili.Wydedukowali,że to cos z krążeniem.I ziołami poprawiali krążenie.np.Venoforton.Brał też mieszanki Klimuszki na odtrucie wątroby [po sterydach,które uszkadzają wątrobę].Stan wątroby ma związek z widzeniem.Brał też wyciąg z karczochów.Co ciekawe: wcześniej leczono go statynami na obniż. cholesterolu.Jak przestał brać leki chemiczne,ą zaczął stosować leki ziołowe,to po ok. 3 tyg. troszkę lepiej zaczął widzieć.I stale się powoli poprawia [po roku od pocz. choroby.No i pływa prawie codziennie.Schudł.Cholesterol w normie bez leków chemicznych.Nigdy nie bierzcie leków chemicznych na cholesterol bez uprzedniego zastosowania 3-miesięcznej diety obniżającej cholesterol ,schudnięcia kilku kilo i systematycznych ćwiczeń,np.pływanie,rower,bieg,szybki,marsz -do wyboru.
-
Gość: , 80.50.236.*
2009/08/28 21:58:50
od dziesieciu lat mam uszkodzenie nerwu wzrokowego a od ponad dwudziestu na sm czy mozna to lleczyc
-
Gość: kasia, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/10/20 11:43:18
witam. Odczuwam ból głowy przy patrzeniu w góre. Pojawił sie on dopiero jakieś dwa dni temu i jestem zaniepokojona czy to nie jeden z pierwszych objawów sm. Chcialabym dodac ze miesiąc temu bylam przebadana neurologicznie i wszystko bylo wporządku.Czy cos moglo sie rozwinać w tak krotkim czasie?
-
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2009/11/20 00:40:39
Witam. U mnie problem takiego widzenia zaczął się jakieś...4 lata temu. Nagle...jechałem na motorze i nagle....przestałem wdzieć częścią oczu...nieciekawa sytuacja...ledwo dojechałem..położyłem się spać i po 2 h było wszystko ok....i tak mniej więcej co miesiąc,dwa,trzy...zalezy...sam nie wiem od czego-chyba od pory roku...mam to samo. Z czasem zauważyłem, że towarzyszą temu bóle głowy...okazało się że zatoki...grałem różne śroki które pomagają chwilowo..tzn w trakcie brania...ale problem wraca wraz z wada wzroku co jakiś czas. Jak to wyleczyć ? Prakdopodobnie jutro jadę do laryngologa na badania (zatoki), a później do neurologa....Ból głowy bólem głowy...ale najgorsze są te mroczki w widzeniu...ile już problemów z tego powodu miałem w szkole/pracy... Doradźcie mi coś mili....Straszne to jest. Mam nadzieje, że to na tle ZATOK a nie SM. Zawsze ból zatok łączy się z tymi oczami.
-
Gość: , *.lightspeed.cicril.sbcglobal.net
2009/12/31 03:24:16
przeczytalam wasze opisy i probuje porownac do swoich objawow na ktore cierpie od 2 lat.
zaczelo sie od zatok ale po dlugiej terapii antybiotykowej zniklo.Jednak pozostal inny problem-- bol --ktorego nie mozna nazwac zwyklym bolem raczej rozpieranie policzka promieniujace do oka--od nowa yterapia antybiotykowa ,krople do oka i styerydy do nosa---jak na dzien dzisiejszy bol-rozpierajacy nie minal.zaczely sie CT scan MRI i nic nie pokazuje ani wylew,ani rak ani tez zadne abnormalia.zaden lekarz nie wiec co jest --lekarz rodzinny wysyla do laryngeologa a laryngolog do neurologa i tak w kolko zeby sie nie nudzilo a mnie glowa boli jakby miala zaraz explodowac-no iteraz pytam sie czy ktos maja jaks idea co mi moze dolegac --dadaje ze migrena zostala wykloczona
pozdrawiam
ellen
-
Gość: , *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2010/02/05 14:40:37
Witam u mojej 15 miesiecznej córki stwirdzono zanik nerwu wzrokowego i ze nie widzi ja twierdze ze ona widzi bo zaklejam jej zdrowe oczko a patrzy chorym i jak jej cos podaje to ona to bierze przy zaklejonym oczku porusza sie bawi to jak ona moze nie widziec prosze pomozcie mi powiedzcie jakie badanie mam zrobic zeby dowiedziec sie czy faktycznie widzi czy ja sobie to wmawiam miała robione badanie rezonansu magn
-
Gość: agiecha, *.chello.pl
2010/03/04 13:53:20
cześć,ja mam taki problem-około roku temu miałam porażenie nerwu twarzowego i ładnie
-
Gość: Zbyszek, 78.155.124.*
2010/05/20 17:04:09
Witam
Chcę bardzo wnikliwie opowiedzieć na temat pozagałkowego zapalenia oka.
To zdarzyło się 23 lata temu. Jechałem samochodem i nagle w prawym oku od prawej strony zobaczyłem cień, który poszerzał się w lewym kierunku {do nosa). Po kilku godzinach pojawił się przeszywający ból od oka do potylicy przez środek głowy. Leząc w szpitalu prawe oko zasłaniało się coraz bardziej i bardziej. Po czterech dniach zapanowała w oku zupełna ciemność i ból. Dopiero po zastrzyku pozagałkowym ból ustąpił a po 10 dniach widziałem skąd jest jasność a skąd cień. Potem widzenie wróciło na tyle, że mogłem o ścianie iść do WC. Następnie brałem Depomedrol pozagałkowo aby nie było nawrotu. Dzisiaj już o tym oku jeżdżę na rowerze i widzę drogę, trochę powróciły barwy. Teraz żałuję, że nie ćwiczyłem - co czynię obecnie bardzo intensywnie. A zaczęło się tak: jadąc z wczasów nagle zdrętwiały mi nogi i ręce do łokcia. Nie czyłem ich wcale. Po lekach od neurologa wszystko zeszło ale po kilku miesiącach powstało pozagałkowe zapalenie oka. O tym zdrętwieniu pytali okóliści. Jednakże SM został wykluczony. Jeżeli bedą zainteresowani to wszystko wyjaśnię za pomocą poczty.
zbidab5@wp.pl
-
Gość: , 80.50.236.*
2010/06/06 21:36:58
OD DZIESIECIU LAT MAM ZAPALENIE NERWU WZROKOWEGO A OD PONAD DWUDZIESTU CHORUJE NA SM. NIE MAM SWIATLA W LEWYM OKU ,MOZE KTOS BY MI POMOGL.POZDRAWIAM.
-
Gość: Kamila, *.dynamic.gprs.plus.pl
2010/07/18 12:01:20
chciałam zapytac czy zapalenie nerwu wzrokowego to rzeczywiscie musi byc wyrok na sm?mój chłopak tydzien temu zaczał widziec z mgłą na lewe oko , po dwóch dniach pojawiła sie mu czarna plama przed okiem i widzi tylko bokami a centralna czescia nie.poszlismy do szpitala i zatrzymali go na oddziale,narazie dostaje tylko jakąs zwykła kroplówke ale juz jutro i w srode ma miec tk i rezonans magnetyczny.dodatkowo miał juz 3 zabiegi n=wycinania zylaków a wszystko to jest chyba skutkiem wypadku który miał 7 lat temu-miał złamane nogi auto go potrąciło wieć mysle ze problemy z nogami i zylaki to wynik wypadku.ale z tym okiem to juz nie wiem , czy to musi byc sm?
-
Gość: , *.dip.t-dialin.net
2011/02/08 16:22:44
witam,moj syn w lipcu ubieglego roku zachorowal na te chorobe,nic nie pomoglo ani sterydy ani nastepne serie lekow ktorymi lekarze go faszerowali,do dzis nie ma zadnej poprawy,chce zapytzac czy sa jakies szanse na odzyskanie wzroku,jak dlugo to potrwa bo ja jestem pelna nadzieji,moze ktos zna jakis lek ktory chociaz troche poprawilby wzrok,rezonans magnetyczny nie wykazal zadnych zmian w mozgu ale wiem ze to nic nie znaczy bo sm sie pozniej rozwija,moze ktos mi pomoze pomoc mojemusynowi
-
Gość: , *.zamosc.mm.pl
2011/02/18 22:54:22
Moj chłopak gdy zachorował na sm tez prawie przestal widziec..po okolo 6 mies wzrok wrócil do normy ..powodzenia.i zdrowia zycze
-
Gość: , *.zamosc.mm.pl
2011/02/18 22:55:24
U kazdego ta choroba ma inny przebieg,cierpliwości!!! wszystko bedzie dobrze
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/03/28 11:06:33
czy na to schorzenie ma wpływ poparzenie oka laserem; od ponad tygodnia boli mnie oko gdy patrzę w różnych kierunkach, wszystko zaczęło się miesiąc wcześniej gdy zostałam oślepiona prawdopodobnie laserem podczas jazdy samochodem - chwilowy dyskomfort znikł ale po trzech tygodniach zaczęło mnie boleć gałka i nie przestaje. byłam u okulisty ale nic nie stwierdził. kazał odstawić soczewki - wada -5,0 - nic nie stwiierdził- ale ból pozostał. jestem w trakcie usówania ósemek. wcześniej nie miałam takich problemów z oczami - jakie badania zrobić by wykluczyć najgorsze.

-
Gość: zrozpaczona_choroba, *.adsl.inetia.pl
2012/04/01 21:48:51
Witam wszystkich. Na początek chcę zaznaczyć, że mam 13 lat.
Otóż 22 stycznia 2012 miałam wysoką gorączkę. Myślałam, że to grypa mnie rozkłada. Około godziny 17.00 poszłam spać, miałam prawie 40 stopni gorączki. Gdy obudziłam się jakoś o 21.00 to miałam szarą, nieprzepuszczającą światło plamę na oku, i cholernie silny ból. Myślałam, że się uderzyłam w oko czy coś takiego. Poszłam spać dalej. To była niedziela. Kiedy wstałam następnego dnia, w poniedziałek, rano, po plamie i bólu nie było śladu. Aż do czwartku, tegoż tygodnia. Zaczęło mnie boleć oko przy poruszaniu gałką i wróciła trochę mniej intensywna plama. Rozchodziła się po całym prawym oku. Do okulisty w moim mieście dobiłam się dopiero 1 lutego. To była środa. Jak o 12.00 zaczęli mnie badać w mojej przychodni, tak o 17.00 wróciłam do domu z wieścią, że jeszcze tego dnia, najpóźniej o 20.00 mam się stawić na oddział, na tydzień. Miałam podawane sterydy. Co prawda moje zapalenie było wewnątrzgałkowe, ale postanowiłam to opisać, może ktoś mi coś powie w tym temacie? Wracając do choroby - miałam zrobiony rezonans magnetyczny głowy i oczodołów, wyszło mi coś tam, nie wiem co, bo się nie znam, ale latanie po neurologach, bo moja babcia choruje na SM. Żadnych objawów klinicznych nie wykazywałam. To znaczy, wg mojej pediatry - neurologa dziecięcego. Udało mi się dość szybko dobić do profesora Maciejka do Bydgoszczy, zbadał, obejrzał rezonans i mówi "no tutaj żadnych objawów klinicznych nie mamy, ale w rezonansie wychodzi na to, była infekcja neurologiczna, po której w 60% przypadków rozwija się choroba typy SM". Jestem pod jego opieką, w wakacje w lipcu bierze mnie do siebie na badania. Kolejnym badaniem (nadal szukanie przyczyny owego zapalenia nerwu wzrokowego) było badanie na toksoplazmozę, bo mam w domu 2 koty. Okazuje się, że przechodziłam bezpiecznie toksoplazmozę, miałam tylko przeciwciała w krwi, wszystko dobrze. Więc już jest wypracowane niemal stuprocentowe zdanie, że to po prostu od tej infekcji, co miałam gorączkę. No i to było bodajże 2 miesiące temu. Teraz zaczyna się kwiecień, ja nadal słabo widzę, nie przeczytam tym prawym chorym okiem książki. Ale to było cały czas. Jakoś chyba w środę, 28 marca, za okiem mnie zabolało. Okropnie, miałam ochotę się rozpłakać. I tak mnie boli po dziś dzień. Plus ostrość się znacznie pogorszyła, to znaczy, bywało gorzej, ale było już prawie normalnie! O co chodzi?? Czy to wraca?! Czy w tej postaci pozagałkowej, która może być początkiem choroby typu SM?! Moja babcia chora na SM, wiem, że to nic fajnego! Ten profesor z Bydgoszczy mówił też, że jeżeli takie zapalenie jest początkiem choroby u tak młodej kobiety, jak ja, to choroba przebiegnie słabo, lekko, nieostro. Kurczę... Boję się... Cóż, w tę środę, 4.04.2012 idę znów do centrum zdrowia, do mojej okulistki. Zobaczymy...
-
Gość: darek lamp, *.centertel.pl
2014/11/14 21:23:31
ludzie sprubuicie leczenia u neurologa a nerwy leczy siel lekiem o nazwie thiogamma 600. a jerzeli ktos hce porozmawiac na temat zakarzenia nerwu oka to prosze zadzwonic domnie.606645889////////.....