Wszystko co dotyczy Stwardnienia Rozsianego SM
Blog > Komentarze do wpisu
Fizjoterapia część 2

Przykłady ćwiczeń

A. Pacjent leży na plecach na twardym podłożu. Rozstawione nogi zostają ugięte w kolanach w ten sposób, że stopy całą powierzchnią spoczywają na podłożu. Ręce położone są wzdłuż ciała. Ćwiczący podnosi w górę biodra i tułów. Łopatki nie odrywają się od podłoża. Po krótkiej chwili następuje powrót do pozycji wyjściowej.

B. Pacjent siada na piłce lub rolce terapeutycznej. Terapeuta stojąc obok pacjenta pomaga mu w przeprowadzaniu ćwiczeń równowagi. Początkowo ćwiczący trzyma się obiema rękami piłki, a stopami opiera się o podłoże. Następnie przechodzi do ćwiczeń trudniejszych i redukuje poparcie, podnosząc kolejno ręce i nogi.

C. Ćwiczący znajduje się w klęku podpartym (klęczy z tułowiem w pozycji poziomej, oparty na wyprostowanych rękach). Podnosi wyprostowaną rękę w górę, starając się sięgnąć jak najwyżej. Ciężar ciała zostaje przeniesiony na rękę spoczywającą na podłożu. Pacjent wraca do pozycji wyjściowej. Następuje zmiana ręki.

D. Chory ćwiczy chodzenie przy użyciu poręczy, na których wspiera się obiema rękami podczas stawiania kroków.

E. Pacjent leży na plecach na twardym podłożu. Nogi są wyprostowane, ręce spoczywają wzdłuż ciała. Terapeuta jedną ręką chwyta od spodu stopę ćwiczącego, drugą opiera na jego kolanie. Następnie ostrożnie podnosi nogę pacjenta w stronę jego klatki piersiowej, zginając ją jednocześnie w kolanie. Powrót do pozycji wyjściowej. Po kilkakrotnym powtórzeniu ruchu następuje zmiana nogi.

Ćwiczenia oddechowe

W przypadku stwardnienia rozsianego wskazany jest każdy rodzaj ćwiczeń oddechowych. Przykurcze i osłabienie dotykają również tułowia oraz mięśni klatki piersiowej i przepony. Brak ruchu prowadzi z kolei do zmniejszenia się wydajności pracy płuc. Regularnie wykonywane ćwiczenia oddechowe hamują postęp choroby w tym kierunku. Poza tym mają one charakter przygotowujący do przeprowadzania innych etapów fizjoterapii.

Ćwiczenia oddechowe należy opracować w taki sposób, by pacjent mógł je wykonywać również samodzielnie.

Masaż ręczny, masaż z użyciem aparatów

Poprawnie wykonywany masaż sprzyja odprężeniu oraz zmniejsza przykurcze i poprawia ukrwienie. W żadnym wypadku nie może on jednak zastępować ćwiczeń aktywnych.

Źródło: www.tematy.info

poniedziałek, 28 kwietnia 2008, aniaifranio

Polecane wpisy

  • SM-owy blog na Facebook-u

    Mozna dodawać Sm-owego bloga do ulubionych stron, jeszcze chyba wymaga to malego dopracowania ale cel jest taki- zeby info o nowych notkach trafiało na tablice

  • Jeszcze o plastrach

    Jeszcze w temacie plastrow z łodzi. Może coś z tego będzie :) http://www.tvn24.pl/12690,1684035,0,1,plaster-na-zdrowie,wiadomosc.html

  • Komórki macierzyste

    Przeszukując internet natrafiłam na ciekawą ofertę leczenia SM. Szczegóły poniżej w linku : http://www.xcell-center.com.pl/leczenie/leczone-choroby/stwardnienie

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
ethela
2008/04/30 15:30:54
Ćwiczenia-codziennie polecam,ale nie dopuszczać do zmęczenia.Ćwiczę codziennie,masuję się raz w tyg.To nie uzdrowi(a może?;-),ale b. pomaga.Pozdrawiam.
-
rehabilitacja_w_poznaniu
2014/08/04 23:11:05
Grono fizjoterapeutów prowadzi działalność z dziedziny fizjoterapii w obrębie Poznania oraz przyległych miejscowości. Nasi rehabilitanci dojeżdżają do Państwa domu, co daje możliwość zaoszczędzić czas na dojazdy do gabinetu i oddać się w skupieniu na zabiegach w swoim domu. Obiecujemy naszym klientom fachowość oraz indywidualne postępowanie do każdego pacjenta. Staramy się zawsze stwarzać racjonalne cele i wspólnie je realizować. Polecamy naszym klientom kompleksową rehabilitację w schorzeniach z zakresu ortopedii, z zakresu neurologii i innych oraz różne masaże. Pomożemy Wam w fizjoterapii problemów odkręgosłupowych rwy udowej i kulszowej, skręceń i zwichnięć, zerwań ścięgien i więzadeł, bólów mięśniowych i stawowych, urazów czaszkowo-mózgowych, dyskopatii, łokcia tenisisty, schorzeniach stawów po udarach mózgu i innych schorzeniach. Pracujemy nowoczesnymi metodami, które przystosowujemy do potrzeb pacjenta. Dbamy o to, aby w trakcie ćwiczeń tworzyć sympatyczną atmosferę oraz uczucie pełnego spokoju. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Rehabilitacja poznań