Wszystko co dotyczy Stwardnienia Rozsianego SM
Blog > Komentarze do wpisu
Fizjoterapia w SM część 1

Fizjoterapia

W stwardnieniu rozsianym nie ma jednoznacznie skutecznych lekarstw przeciwko zakłóceniom koordynacji i przykurczom. Natomiast poprzez fizjoterapię można osiągnąć wyraźną poprawę możliwości ruchowych chorego, ucząc go koncentracji i pewnego rodzaju automatycznego przebiegu ruchu. Jeżeli tylko ćwiczenia są konsekwentnie i wielokrotnie powtarzane, efekty fizjoterapii w tym zakresie bywają zaskakująco dobre. Zadaniem rehabilitanta jest także stabilizacja stanu podopiecznego i opóźnienie dalszego rozwoju choroby. W praktycznym rozumieniu cel fizjoterapii stanowi umożliwienie cierpiącemu na SM jak najpełniejszego poruszania się oraz wykonywania podstawowych czynności koniecznych w codziennym życiu.

Środkiem nośnym fizjoterapii jest ruch: zarówno aktywny, przeprowadzany samodzielnie przez pacjenta, jak i pasywny, przy którego wykonywaniu pomaga terapeuta.

Wybór określonej techniki terapii zależny jest od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Generalnie należy powiedzieć, że każda osoba chora na SM wymaga indywidualnej opieki i precyzyjnego dobrania ćwiczeń.

Ze względu na ograniczenia czasowe fizjoterapeuci rzadko są w stanie przeprowadzać zajęcia w takim wymiarze, w jakim jest to potrzebne podopiecznemu. Dlatego zwłaszcza w przypadku pacjentów z SM wskazane jest zaangażowanie opiekunów bądź rodziny chorego, tak aby pomagali mu w wykonywaniu podanych przez rehabilitanta ćwiczeń.

Przed rozpoczęciem terapii

W przypadku stwardnienia rozsianego fizjoterapię należy zaczynać bardzo ostrożnie. Obciążenie pacjenta ćwiczeniami musi następować powoli i stopniowo. Zbytni pośpiech prowadzi do pogarszania się stanu chorego, a nawet do utraty pewnych posiadanych jeszcze funkcji ciała!

Najlepiej byłoby, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń rehabilitant przeprowadził obserwację stanu podopiecznego i określił cele, które można i które powinno się osiągnąć. Plan całej terapii musi zostać omówiony bezpośrednio z pacjentem. W ten sposób zostanie on zmotywowany do współpracy. Jest to ważne zwłaszcza w początkowej fazie fizjoterapii, kiedy ćwiczenia są dla chorego trudne i połączone z dużym wysiłkiem.

U niektórych podopiecznych wskazane jest podanie przed fizjoterapią leków przeciwbólowych i rozkurczowych. To ułatwia pacjentowi wykonywanie ćwiczeń, a tym samym podnosi efektywność terapii. Jednakże lekarstwa trzeba starannie dozować, tak aby nie powstał efekt przyzwyczajenia. Oczywiście należy przy tym bezpośrednio współpracować z lekarzem.

Pryncypia

- Aktywne ćwiczenia gimnastyczne powinny być rozpoczęte już przy lekkich objawach chorobowych i przeprowadzane w sposób konsekwentny.
- Ćwiczenia trzeba dobierać indywidualnie do stanu pacjenta.
- Program ćwiczeń należy aktualizować zależnie od potrzeb chorego.
- Ćwiczenia prowadzi się tak, aby następowało naprzemienne diagonalne napięcie i rozluźnienie mięśni. Należy zawsze angażować również niezaatakowane grupy mięśni i zdrowe części ciała.
- Zaczynamy zawsze od najłatwiejszych ćwiczeń i stopniowo zwiększamy stopień trudności.
- Jeżeli tylko będzie to możliwe, pacjent powinien ćwiczyć na twardym podłożu (nie w łóżku).
- Niezwykle istotna jest współpraca pacjenta od samego początku fizjoterapii.
- Poprzez ćwiczenia pacjent powinien zdobyć pewne praktyczne umiejętności, takie jak obracanie się z boku na bok, siadanie na brzegu łóżka z nogami opuszczonymi na podłogę, chodzenie z pomocą lub o własnych siłach, samodzielne jedzenie itp.

Ćwiczenia zaawansowane

W miarę realizacji programu terapeutycznego chory powinien nauczyć się zachowywania równowagi we wszystkich podstawowych pozycjach ciała. Do osiągnięcia tego celu można stosować różnorodne aparaty i urządzenia pomocnicze. Pacjent musi zapoznać się ze sposobem ich używania.

Źródło: www.tematy.info

środa, 23 kwietnia 2008, aniaifranio

Polecane wpisy

  • SM-owy blog na Facebook-u

    Mozna dodawać Sm-owego bloga do ulubionych stron, jeszcze chyba wymaga to malego dopracowania ale cel jest taki- zeby info o nowych notkach trafiało na tablice

  • Jeszcze o plastrach

    Jeszcze w temacie plastrow z łodzi. Może coś z tego będzie :) http://www.tvn24.pl/12690,1684035,0,1,plaster-na-zdrowie,wiadomosc.html

  • Komórki macierzyste

    Przeszukując internet natrafiłam na ciekawą ofertę leczenia SM. Szczegóły poniżej w linku : http://www.xcell-center.com.pl/leczenie/leczone-choroby/stwardnienie

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
rehabilitacja_w_poznaniu
2014/08/04 23:09:05
Twoja Rehabilitacja to wyspecjalizowani fizjoterapeuci w Poznaniu. Posiadamy wśród nas wielu najlepszych rehabilitantów w naszym obszarze. W terapii dorosłych kierujemy się dobrem pacjenta i doświadczeniem, które umożliwiają nam dogłębne rozpoznanie przypadku i zastosowanie prawidłowego rehabilitowania. Pragniemy pomóc pacjentowi w różnorakich dolegliwościach z zakresu neurologii i ortopedii. Mamy na celu przywrócenie utraconej sprawności, przywrócenie prawidłowych funkcji zarówno w chodzie jak i w codziennym życiu. Nasi terapeuci ciągle rozwijają swoją wiedzę na kursach doszkalających dzięki czemu skutecznie pomagają klientom wrócić do pełnej sprawności. Dojeżdżamy do pacjentów na wizyty domowe na terenie Poznania i okolic. Nie trać czasu na transport do ośrodków tylko skup się na rehabilitacji i zdrowiu. Twoja Rehabilitacja. Rehabilitacja z dojazdem